A Budapesti Mercure Hotel Koronában került megrendezésre 2025. június 4-5-én a Cluster Policy Workshop, klaszterpolitikájú szakmai, interaktív esemény, melynek célja a klaszterpolitika jövőjének és a klaszterek átalakító erejének feltárása volt a zöld és digitális átállás, valamint a jövő munkaerőpiaci készségeinek fejlesztése tükrében. Az esemény a TCI Network és a Nemzeti Fejlesztési Központ (NFK) szervezésében valósult meg. Az eseményen a Magyar Kiberbiztonsági Klasztert a ACPM IT Zrt. képviselte.
Az esemény központi gondolata az volt, hogy a klaszterek, melyek régóta a gazdasági növekedés motorjai, ma még fontosabb szerepet kapnak: az összekapcsolt, innovatív ökoszisztémák élére kell állniuk, amelyek támogatják az együttműködést, előmozdítják a technológiai átalakulást és fejlesztik a jövő munkaerőpiaci készségeit. Ehhez azonban elengedhetetlen a klaszterpolitikák megújítása és a szélesebb gazdasági és társadalmi célokkal való összehangolása. A workshop célja új szemléletmódok és intelligens szakpolitikai megoldások feltárása volt, amelyek révén a klaszterek a gazdasági és társadalmi átalakulás motorjaivá válhatnak.
A workshop négy fő tematikus fókusz köré szerveződött, interaktív előadásokkal, panelbeszélgetésekkel és csoportmunkával ötvözve:
- Klaszterpolitikák átalakító ereje: A résztvevők megvitatták, hogyan illeszthetők a klaszterpolitikák a zöld és digitális átállás, valamint a jövőre felkészítő készségek fejlesztéséhez.
- Klaszterek, mint az átalakulás motorjai: Interaktív csoportmunkában vizsgálták a résztvevők, hogyan ösztönözhetik a klaszterek a változást vállalati és területi szinten, különösen a digitalizáció, a zöld növekedés és a készségfejlesztés kontextusában.
- Kihívások leküzdése az ambiciózus átmeneti politikákban: A második nap a klaszterfejlesztést és -támogatást érintő kulcsfontosságú szakpolitikai kihívások azonosítására és megértésére fókuszált. Szó esett az interklaszter együttműködést támogató politikákról, a kormányzatok, ügynökségek és klaszterszervezetek, valamint a mesterséges intelligencia (AI) szerepéről a klaszterpolitika támogatásában és hatáskövetésében.
- Kihívások leküzdése a klaszterszervezetek erősítésében: Ez a szekció a klaszterszervezeteket érő kulcsfontosságú kihívásokra fókuszált, mint például a fenntartható és akkreditált klaszterszervezetek építése és az érdekelt felek bevonása.
A rendezvény kiváló lehetőséget biztosított a klaszterprogramokat irányító vagy klaszterpolitikákat kialakító állami intézmények és minisztériumok képviselői, a klaszterfejlesztésben tevékenykedő gyakorlati szakemberek, valamint a klaszterekkel foglalkozó akadémiai kutatók számára a friss nemzetközi ötletek és esettanulmányok megismerésére, tapasztalatcserére más országok szakpolitikusaival, és a jövő klaszterpolitikáiról való közös gondolkodásra.